Od dňa 22 novembra, 2022 v Barf, Kŕmenie

BARF príloha - zelenina a ovocie

Najhodnotnejším dodávateľom potrebných bioaktívnych látok (vitamíny, minerály, stopové prvky) sú zelené listové zeleniny, ďalej farebná zelenina a ovocie. Snažte dodržiavať toto pomerové odporúčanie:

 

50% zelená listová

 

Fenykel – vysoký obsah vitamínu C, podporuje tvorbu mlieka pri dojčení, v čase kotnosti nepodávame.
Čínska kapusta – oproti iným druhom kapusty je ľahko stráviteľná, nenadúva. V zime je dôležitým zdrojom vitamínu C aj vitamíny skupiny B.
Rukola – vysoký obsah vitamínu C pôsobí proti voľným radikálom, posilňuje imunitný systém a niektoré horké látky pôsobia ako zabijaci baktérií. Nedávame veľmi často.
Špenát – obsahuje sekretín, ktorú stimuluje najmä slinivku brušnú (pankreas). Horčiny podporujú trávenie, posilňujú srdce, nervy, pečeň. Špenát silne podporuje tvorbu krvi, posilňuje imunitný systém. Kartenoidy sú dobré pre peknú a zdravú pokožku, zlepšujú zrak. Pomáha proti ekzémom, chronickej zápche, podporuje rast, napomáha stabilite kostí. Je to skvelá zelenina, ale ukladá veľa nitrátov z pôdy – odstraňovanie listových rebier a stoniek je síce namáhavé, ale obsah nitrátov zníži. Obsahuje kyselinu šťavelovú, ktorá viaže vápnik a spôsobuje vznik močových kameňov.
Kyslá kapusta – najzdravšia v surovej forme (vysoký obsah vitamínu C), ak ju varíme, nie dlhšie ako 20 minút.
Červená a biela kapusta – brzdí zápaly, pomáha predchádzať vzniku rakoviny. Balastné látky povzbudzujú črevá. Ak bielu kapustu varíme, obsah vitamínu C sa v nej dokonca ešte zvyšuje. Obsahuje horčičné oleje, ktoré pomáhajú predchádzať rakovine a majú antimikrobiálny účinok. Podávame v malom množstve raz do týždňa. Všetky druhy kapusty majú nepríjemný vedľajší účinok – v črevách spôsobujú nadúvanie, čo môže byť veľmi nepríjemné pre psa aj pre človeka.
Kel – ideálna zimná zelenina. Posilňuje organizmus a chráni bunky pred oxidačnými procesmi, brzdí spúšťače rakoviny. Kvôli nadúvavým účinkom podávame najviac raz do týždňa v zeleninovej kaši.

 

30% ostatná zelenina

 

Mrkva – obsahuje pektín, ktorý v tráviacom trakte nabobtná do hlienu a chráni tak žalúdočnú a črevnú sliznicu. Betakarotén sa stará o zdravie očí, kože a srsti. Pektíny a karotény predchádzajú vzniku rakoviny. Môžeme podávať denne, vždy pridávame olej, pretože vitamíny, obsiahnuté v mrkve sú rozpustné v tukoch.
Červená repa – surovú repu umyjeme, olúpeme a nastrúhame. Obsahuje betakyany, ktoré majú veľa liečivých účinkov. Pre vysoký obsah nitrátu ku nej vždy podávame veľa prírodného vitamínu C.
Šalátové uhorky – pôsobia močopudne a vďaka prebytku zásaditosti uvoľňujú močovinu. Väčšina vitamínov a minerálnych látok je ukrytá v šupke, odkrojíme len horké konce.
Karfiol – je ľahko stráviteľný a obsahuje glukosinoláty, ktoré pôsobia proti rakovine.
Zeler – kvôli vysokému obsahu draslíku môže pôsobiť ľahko močopudne.
Kaleráb – listy obsahujú oveľa viac živín ako hľuzy a to najmä minerálnych látok, fosforu a karotenoidov. Kaleráb nadúva, preto dávame pozor u psov s citlivým žalúdkom.
Brokolica – flavíny a predovšetkým sulforaphan znižujú riziko vzniku rakoviny, vysoké množstvo karoténu posilňuje nervy, má priaznivý vplyv na dobrý zrak a pokožku. Obsahuje vápnik pre pevné kosti. Nepridávame do kŕmenia príliš často, lebo obsahuje tiež horčiny. Podávame 1x týždenne s pridaním vitamínu C.

 

20% ovocie

 

Jablká - obsahujú pektín, balastnú látku, ktorá znižuje hladinu cholesterolu a neutralizuje obsah kyselín v tele. Pektíny zo zrelých jabĺk viažu nestráviteľné zvyšky a jedy v tenkom a hrubom črve a napomáhajú pri ich vylučovaní
Banány – optimálne ak je šupka tmavožltá s hnedými škvrnami. Chránia žalúdočnú sliznicu pri gastritíde, zlepšujú žalúdočné problémy, normalizujú vysokú hladinu cholesterolu a predchádzajú vápenateniu ciev.
Marhule – výborné pre kožu a sliznice, pôsobí na tvorbu krvi, povzbudzujú chuť k jedlu, sú ľahko močopudné a zlepšujú činnosť čriev. U ľudí vysoko účinný prostriedok k odvodneniu opuchnutých nôh; odľahčuje srdcu a krvnému obehu. Obsahujú veľa karoténu, ktorý je dôležitý pre dobrý zrak a fungovanie metabolizmu. Podávame veľmi zrelé plody.
Hrušky – podporujú trávenie. Draslík odvodňuje a trieslové kyseliny pôsobia pozitívne pri zápaloch žalúdka a čriev. Vďaka výrazne zásaditým látkam chránia pred prekyslením. Kyselina kremičitá a kyselina fosforečná pôsobí pozitívne na celkovú kondíciu. Podávame dobre zrelé plody vždy aj so šupkou, ktorá obsahuje najviac vitamínov. U psov, ktorí majú sklon k nadúvaniu, podávame menej.
Jahody – povzbudzujú chuť k jedlu, podporujú trávenie, zbavujú telo nestráviteľných zvyškov, čistia sliznice, zastavujú hnačku, urýchľujú hojenie rán. Obsahujú vitamíny skupiny B pre lepšiu koncentráciu, dobré oči a krásnu srsť. Sodík viaže v tele kyseliny, ktoré by mohli spustiť artrózu. Fosfor brzdí zánety, železo pôsobí proti anémii.
Maliny – účinne podporujú pečeň pri detoxikácii, spevňujú steny veľmi jemných ciev, pomáhajú pri regenerácii črevnej sliznice, majú aktivačný účinok na metabolizmus a sú vhodné pri strate chuti k jedlu, pri nevoľnosti a anémii. Jadierka podporujú trávenie. Podporujú tvorbu kostí, sú dôležité pre metabolizmus v svaloch, pre všetky funkcie v mozgu a nervoch, chráni bunky pred rakovinou. Odvar z listov pomáha pri zánetoch ďasní, črevnej sliznice, kašľu, bolestiach v hrdle, hnačke a iných infekciách.
Čerešne – sú zvlášť u mladých psov vhodné pre stavbu kostí, zubov a tvorbu krvi. Tmavé farbivá sú ako aspirín – brzdia zápaly kĺbov a trvalo miernia artritické problémy.
Pomaranče, mandarínky – čistia krv, znižujú vysoký krvný tlak a vysokú hladinu cholesterolu. Posilňujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Predchádzajú infekciám, bránia telo proti vírom. Chránia bunky proti voľnými radikálmi, utesňujú najjemnejšie cievy a posilňujú obecnú obranyschopnosť vďaka vysokému obsahu vitamínu C, ktorý však klesá už 1-2 hodiny po príprave. Podávame zriedka, môžu spôsobiť problémy s prekyslením.
Broskyne – pôsobia ľahko močopudne, ako preháňadlo, povzbudzujú trávenie.
Slivky, ringle – podporujú trávenie a odvod jedovatých látok z čriev. Stimulujú žalúdočne šťavy a sliny. Znižujú horúčku. Ovocné kyseliny v slivkách podporujú sekréciu slinných žliaz a žalúdočných štiav a povzbudzujú chuť k jedlu. Preto, že neobsahujú soľ, odporúčajú sa pre pacientov s chorobami krvného obehu, obličiek, pečene a pre choré revmatom a dnou. Šupky slivák sú dosť tvrdé a obsahujú veľa ťažko stráviteľnej celulózy, ktorá môže v črevách kvasiť, preto by sme to nemali s kŕmením surových sliviek (ktoré by mali byť vždy zrelé a sladké) preháňať a nemali by sme ku nim podávať tekutiny.

 

 

​BARF príloha - mliečne výrobky

 

Aj keď šteňatá od prírody dobre znášajú laktózu v materskom mlieku, táto znášanlivosť sa s pribúdajúcom vekom znižuje. Počas laktácie (obdobie dojčenia) sa vytvára enzým laktóza, ktorý je potrebný pre štiepenie mliečnych cukrov a ich následné využitie. Po odstavení produkcia tohto enzýmu výrazne klesá a to vedie u psov väčšinou k neznášanlivosti laktózy. Z tohto dôvodu znášajú psy mlieko a mliečne výrobky s vysokým obsahom laktózy zle a reagujú hnačkou a tráviacimi problémami. Mlieko a mliečne výrobky nie sú pre našich miláčikov životne dôležité, ak s tým však pes nemá problémy, nestojí kŕmeniu mliečnymi výrobkami nič v ceste!

 

Tvaroh – obsahuje veľa mliečnych bielkovín a málo mliečneho cukru. Býva obecne dobre znášaný a je dobre stráviteľný. Nepodávať veľmi často pre vysoký obsah fosforu. ​
Jogurt – najlepšie biely Syr cottage – obsahuje málo tuku a ľahko stráviteľnú bielkovinu.
Vajcia - raz do týždňa podávame psom celé surové vajce. Pretože škrupinka vajíčka obsahuje okrem kalcia rad ďalších dôležitých minerálnych látok a stopových prvkov. Škrupinka sa vďaka žalúdočnej kyseline rozloží a je dobre strávená. Škrupinku podávame najmä kotným sučkám, ktoré by nemali pre nebezpečenstvo vzniku zápchy dostávať veľa kostí.
- Malým psom podávame týždenne 1 vajce
- Stredným a väčším psom 2 vajcia
- Veľkým psom podávame 2-3 vajíčka týždenne.

 

 

​BARF príloha - oleje a tuky

 

Aj cez podiel tuku v surovom mäse (niekedy väčší, niekedy menší) sú mnohé vitamíny v ovocí a v zelenine skutočne využiteľné až s dodatočne pridaným olejom. Aký olej použijeme, záleží na každom z nás. Množstvo oleja závisí od veľkosti a zdravotného stavu psa - 1 čajová lyžička až 1 polievková lyžica denne.
Lososový olej – pôsobí pozitívne pri problémoch s pokožkou a srsťou - pri pravidelnom používaní lososového oleja bude srsť vášho psa hustá a lesklá. Posilňuje imunitný systém, pomáha pri sklonoch k alergii. Omega-6- mastné kyseliny pozitívne pôsobia na dobrú kondíciu. Lososový olej vyrovnáva pomer medzi Omega 3 a Omega 6 mastnými kyselinami a významne znižuje hladiny cholesterolu v krvi. Pomáha riešiť niektoré zdravotné problémy, ako je lámavosť a vypadávanie srsti, matnú srsť, lupiny, vysychanie a zánety pokožky, riedku srsť, alergické reakcie, problémy s pigmentáciou (neprefarbuje srsť), problémy s reprodukciou u psov aj u sučiek. Je vynikajúcim zdrojom Omega 3 mastných kyselín (EPA a DHA), ktoré pozitívne ovplyvňuje veľa metabolických pochodov v organizme. EPA kyselina má prírodne protizápalové účinky, DHA kyselina sa podieľa na výstavbe mozgových štruktúr a sietnice oka.
Olivový olej – podporuje prekrvovanie, predchádzanie arterioskleróze.
Repkový olej – vysoký podiel kyseliny alfa-linolovej, vitamínu E a karotenoídov. Pôsobí pozitívne na hladinu cholesterolu a je m.j. Prospešný pre srdce a krvný obeh.
Rybí tuk - vhodný hlavne v období rastu, uľahčuje tvorbu mliečnych zubov a stará sa o silnú stavbu kostí, dobrú telesnú konštitúciu a krásnu srsť. Predchádza vypadávaniu chlpov a podporuje metabolizmus. Pôsobí ako podpora rastu, preto je vhodný hlavne pre šteňatá. Rybím tukom sa neodporúča kŕmiť kotné sučky, pretože by u nich mohlo dôjsť vzhľadom na vysoké množstvo vitamínu D k potratu a v prípade vysokého množstva vitamínu A k zlému vývoju plodov.
Slnečnicový olej
Ďalej je odporúčané podávať nejaký minerálny prípravok - napr. Micro Mineral a pod. Podľa kondície a záťaže psa môžeme pridávať aj ďalšie doplnky na kĺby (Alavis, Colafit, Hydrolyzovaný kolagen....), Roboran, Pangamin.