Existuje viac spôsobov, ako prejsť z kŕmenia granulami na kŕmenie prirodzenou surovou stravou. Každý pes je originál, každému môže vyhovovať iný spôsob. V zásade poznáme tri najčastejšie možnosti.

 

Postupné pridávanie mäsa do granúl a znižovanie dávok granúl

Tento spôsob sa zdá menej vhodný, lebo granule a mäso majú iný čas, potrebný na trávenie, takže sa nadmerne zaťažuje žalúdok a tráviaci systém. Kombinovanie rôznych druhov stravy môže spôsobiť zažívacie ťažkosti a narušiť rovnováhu tráviacich enzýmov.

 

Jeden mliečny deň, druhý deň podávame surové mäso

Tento prístup umožňuje postupné privykanie psa na novú stravu. Mliečne výrobky ako tvaroh alebo jogurt môžu pomôcť udržať tráviaci trakt psa v dobrej kondícii a pripraviť ho na prechod na surové mäso.

 

Jeden deň hladovky a prechod na surové mäso

Tento spôsob môže byť účinný, ak je pes v dobrej zdravotnej kondícii. Hladovka pomôže vyčistiť tráviaci systém a pripraviť ho na novú stravu. Je však dôležité sledovať psa počas tohto procesu, aby sa predišlo prípadným zdravotným komplikáciám.

 

Niektoré psy môžu mať pri prechode na BARF redšiu stolicu, čo sa väčšinou po niekoľkých dávkach a správnom kŕmení mäsovými kosťami upraví. Inými slovami, stačí pridať viac kostí. Prvý týždeň sa odporúča kŕmiť chudou svalovinou, mäso môžeme dávať pomleté alebo ho nakrájať na malé kúsky, časom na väčšie. Kosti a mäso do jedálnička zaradíme až druhý alebo tretí týždeň podľa toho, ako si pes zvyká. Ak psovi surové mäso nevonia, môžeme ho zo začiatku krátko povariť a postupne ho varíme menej.

 

Zeleninu je najlepšie podávať rozmixovanú na jemno, aby sa narušila jej bunečná štruktúra, väčšie kúsky zeleniny a ovocia pes nestrávi. Surová zelenina obsahuje vlákninu a ďalšie živiny, ktoré sú dôležité pre zdravie psa, ale jeho tráviaci systém nie je prispôsobený na trávenie celých kúskov. Preto je vhodné zeleninu a ovocie rozmixovať alebo nastrúhať na jemno, čím sa uľahčí ich trávenie a vstrebávanie živín.

 

Prechod na prirodzenú surovú stravu vyžaduje trpezlivosť a pozornosť, aby bol pre psa čo najhladší a najzdravší. Sledovanie reakcií psa a prispôsobenie stravy jeho individuálnym potrebám sú kľúčové pre úspešný prechod.

 

ako zacat s barfom barfdog.sk

BARF - rady na začiatok

 

Zo začiatku (prvé 2 týždne) podávame chudšie hydinové mäso a dávky rozdelíme na dve porcie (ráno a večer). Starším psom, ktorí boli dlhšie kŕmení prevažne hotovými krmivami (konzervy, granule), ktoré obsahujú umelé dochucovadlá môžeme v prvých dňoch mäso krátko (2-5 minút) povariť, aby si jeho chuťové bunky a trávenie zvykli. Krátko povarené mäso na povrchu mierne obelie, stuhne a zmení svoju typickú vôňu surového mäsa. Postupne mäso varíme kratší čas a pes si na surové mäso ľahšie zvykne.

 

Aj cez všetky opatrenia môže pes dostať hnačku alebo vracať. Ak sa tak stane, na nejaký čas sa vyhnete mäsu, po ktorom situácia vznikla a vráťte sa na začiatok – k chudému netučnému mäsu. Ak by bola hnačka veľmi úporná, nasaďte jeden deň hladovku a potom dajte jeden deň rozvarenú ryžu s chudým kuracím mäsom. Pre úpravu črevnej mikroflóry použite probiotickú pastu – napríklad Probican.

 

Niektoré psy si nevedia poradiť s veľkým kusom mäsa alebo s rybou – mäso na niekoľkých miestach narežte a rybu rozrežte. Ak ani to nepomôže, musíte mäso nakrájať a postupne zväčšovať. Ak pes bezprostredne po jedle vracia a opäť potravu požiera, nebráňte mu v tom, je to normálne. Niekedy môže dôjsť k vracaniu, pretože psovi „nesadli“ nakrájané kocky mäsa, krájajte preto mäso radšej na plátky. Spočiatku môže mať pes problém so strávením zeleniny a tá potom z neho vyjde v nezmenenom stave.

 

Zeleninu sparte alebo krátko povarte, časom sa to upraví. Možno sme vás trošku vystrašili, ale z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že prechod na kŕmenie prirodzenou stravou u väčšiny psov je úplne bez problémový. V podstate platí, že čím kratší čas bol pes kŕmený výhradne granulami, tým je prechod jednoduchší a rýchlejší. Šteniatka nemávajú problém vôbec.